Večni kalendari su najlepši ali nije ih lako koristiti na ručnim časovnicima. Ovo su 3 stvari koje morate da znate!
Prošle godine tokom sajma Watches&Wonders brend IWC predstavio je novitet IWC Portugieser sa večnim kalendarom. Proporcije ovog sata su 44 mm u prečniku sa oko 14 mm debljine (sa ispupčenim safirnim staklom) a kućište ovog skupocenog primerka proizvedeno je od roze zlata. IWC je ovaj materijal nazvao armor gold i odvaja se od drugih roze zlatnih kućišta po čvrstini i lepoti isijavanja.
Ipak mislim da je najveći adut ovog sata crni obsidian brojčanik koji uz zlatne indekse i kazaljke izgleda zaista luksuzno, kako i treba jedan ručni časovnik čija je cena 55.000 evra. Za više informacija o dostupnosti ovog modela možete posetiti sajt Maestro Jewelers.
Više detalja o satu kao i prelepe kadrove ovog modela možete pogledati na našem Youtube kanalu u detaljnom recenziji koju smo snimili. Međutim pišem ovaj tekst kako bih skrenuo pažnju na tri stvari koje morate da znate, a naročito oni koji planiraju kupovinu sata sa večnim kalendarom.
SAFE ZONE
Svaki sat koji poseduje komplikaciju ima svoju bezbednu zonu. Šta to znači? To je period dana kada MOŽETE komplikaciju na satu da podešavate putem krunice, a da ne ošteti mehanizam. Komplikacijom se smatra i funkcija datuma te se većina vas već susretala sa komplikovanim satovima. Ali većina nije obratila pažnju na bezbedonosnu zonu.
Da bih je lakše pojasnio kazaću vam šta je nebezbedna zona. To je period dana od 22h do 2h ujutru kada ne smete podešavati vaše komplikacije putem krunice (ovo važi za meheničke satove, ali ne i za kvarcne). Ovo je period dana (tačnije noći) kada je mehanizam najviše napregnut, zupčanici započinju svoj put ka prebacivanju sa jednog na drugi datum i ukoliko vi tada upotrebite krunice poremetićete prirodan tok aktivnosti… dan za danom, greška za greškom i mehanizam se kvari, a neretko zupčanici pucaju.
U slučaju večnog kalendara nebezbedna zona se proširuje. Nikako ne biste smeli da podešavate svoj večni kalendar na IWC Portugieser ref. IW503202 u periodu od 20h do 4h ujutru. Večni kalendar donosi mnogo delova u mehanizmu, neretko preko tri stotine i svaki dodatan napor na prenosnike i zupčanike, koji nije ukalkulisan dovešće do velikih problema. Redovan servis večnog kalendara ovog brenda košta ne manje od 3,000 evra, a popravka kalendara sa zamenom oštećenih delova će iznositi više.
Ukoliko želite podesiti komoplikaciju na satu najbolje je kazaljke postaviti u pola 5 (16:30h) kada su zupčanici najmanje napregnuti. Tada izvucite krunicu i podešavajte datum, dan u nedelji ili kalendar kako vam je volja.
OVO NIKAKO NE RADITE
Nikada ne pokušavajte da ”sredite” večni kalendar ukoliko preterate u podešavanju. Ukoliko slučajno odete u budućnost sa kalendarom tu se zaustavite. Izvucite krunicu sata u prvu poziciju. Time se hakuje sekundara, zaustavlja se rad mehanizma i samim tim komplikacija miruje. Pustite da vreme odradi svoje. Ukoliko ste preterali za 5 dana, dovoljno je samo izvući krunicu i čekati da dođe taj dan do kojeg ste dogurali greškom.
Retke su kompanije koje proizvode večne kalendare čiji kalendar može da se podešava unazad. To za sada radi samo Ulysse Nardin. To znači da morate pažljivo rukovati mehanizmom za podešavanje kalendara bio on putem krunice ili putem dugmadi sa strane kućišta. IWC proizvodi večne kalendare koji se podešavaju samo putem krunice što je delo časovničara Kurta Klausa koji je ovo izradio za IWC i napravio revoluciju još 1985. godine.
Za više detalja kako se podešava kalendar na ref. IW503202 pogledajte Youtube video.
ODRŽAVANJE TAČNOSTI
Nisam zagovornik teorije da svaki ljubitelj satova treba da poseduje navijač za satove, ali u slučaju večnih kalendare posmatrajte to kao moranje. Morate posedovati kvalitetan navijač za automatske satove koji će prepoznati koji sat je u njemu i koliko obrtaja dnevno mu je potrebno kako bi bio u modu održavanja rezerve rada. To je jedini način da vaš večni kalendar radi pravilno i ravnomerno.
Redovono održavanje podrazumeva i redovan servis čiji je predloženi interval pet godina. Na svakih pet godina večni kalendari moraju da se servisiraju. To ne znači da moraju da im se menjaju delovi, već da se ceo mehanizam rastavi, pregleda svaki zupčanik i svaka opruga, podmaže ono što je potrebno i da se mehanizam ponovo sastavi. Tako nešto će koštati ne manje od 3,000 evra. Primera radi za stariju referencu večnog kalendara IWC IW3750 servis košta tačno tri hiljade evra.

Iako se ovo više može nazvati rutinskom kontrolom ona ipak zahteva mnogo posla i preveliko znanje. To se naplaćuje. Imajte na umu ovaj podatak pri kupovini večnih kalendara. Oni su kao skupoceni sportski automobili ili superautomobili kojima je potrebno redovnije održavanje nego ”običnim” vozilima.
To bi bilo nešto ukratko. O večnim kalendarima se može pisati knjiga te sam odlučio da ovaj tekst više fokusiram na informativni karakter i upoznavanje vas sa nekim važnim činjenicama.