Konfekcija. Serijska, fabrička izrada određenog proizvoda, najčešće odela. Ali i satova.
Svakako nešto što ljubitelji satova uveliko primećuju, a sada polako i laici, je činjenica masovne proizvodnje časovnika i razvodnjavanje brendova uz neprestano podilaženje kupcima, zarad ostvarivanja što većeg profita. Podilaženje je i postojanje modela istog brenda za svaki cenovni rang. Kako reče Gručo Marks – ukoliko vam se ne sviđaju moji principi, uvek imam rezervne. Legitiman cilj.
Ali isto tako legitimna pojava treba da bude okretanje ljubitelja satova brendovima koji imaju i drugih ciljeva. Sa ovakvim uvodom predstavio bih vam u ovom serijalu tri brenda, u različitim cenovnim sferama, sa različitim ciljevima, a ipak usmerenim ka istom pravcu. Današnji pik je – Christopher Ward.
Proizvođač časovnika – može se reći pristupačan – britanska je kompanija, čija se proizvodnja odvija u Švajcarskoj. Njihovu trenutnu postavku čine satovi kolekcija ,,Ice cream“ – u pitanu su časovnici različitih
boja cifera (modni krik) veličine 38mm, koje pokreće Sellita SW200-1 automatski mehanizam, koji su idealni za leto. Ono što je važno pomenuti kod ovog proizvođača je činjenica da vrlo iskreno govore o svojim mehanizmima, što ih razlikuje od drugih kompanija.
Primera radi model C60 Elite 1000 – časovnik čija je cena 1.405,00 evra, izrađen od titanijuma, vodootpornosti do 1000 metara, hronometarski sertifikovani mehanizam – za koji se jasno naznačava da je u pitanju Sellita SW220 sa određenim (uglavnom vizuelnim) modifikacijama proizvođača. Brzo zamenski mehanizam narukvice, dan – datum komplikacija, helijumski ventil, titanijumski bezel, odlična iluminacija, izuzetno prepoznatljiva sekundara, prozirna pozadina od safirnog kristala, hakujuća sekunda – samo su bonusi.
Model C65 Dune GMT poseduje dual time zonu, sa automatskim mehanizmom Sellita SW330-2 GMT, krasi ga prelep cifer sa odličnom iluminacijom, khaki green tonalitet elemenata i vrlo zanimljivom am-pm diskrepancom koja je predstavljena radijumskom bojom. Cena je 1.465,00 evra. Ali najzanimljiviji model ovog proizvođača je po mom mišljenju model C1 bel canto.
Cena časovnika je 4.545,00 evra na čelik narukvici ali samo pročitajte sledeće: Časovnik pokreće FS01 mehanizam koji je uglavnom IN HOUSE. Bazična ideja polazi od Sellita SW200-1 mehanizma, ali isti je u potpunosti modifikovan i nadograđen da postane supersat. Izrađen od titanijuma, sa 41mm prečnikom, nosi se kao manji sat, budući da je izuzetno promišljenog dizajna lugova. Cifer je u sunburst boji, izrađen tehnologijom koju koristi MB&F za svoj Legacy machine, čak ga izrađuje i ista kompanija. Pored prelepo ukrašene krunice, malo ispod nje, nalazi se dugme.
Pritiskanjem navedenog dugmeta aktivira se mehanizam. Mehanizam koji ne samo da se ne očekuje na časovniku tog cenovnog ranga, već se jako retko viđa i na daleko prestižnijim brendovima. Sada i ime Bel canto dobija svoj smisao. Da, u pitanju je zapravo komplikacija zvuka koja označava protek vremena. Na svakih sat vremena mali čekić koji se nalazi na ciferu, udari u zvučnu viljušku, stvarajući pri tom divan i
suptilan zvuk tona D, praveći na taj način takozvanu ,,Sonnerie au passage“ komplikaciju.
Chimming mehanizam izrađuje kompanija koja izrađuje sličan mehanizam za MB&F. Navedeni mehanizam se može uključiti ili isključiti pritiskom navedenog dugmeta. Ali kako je moguće da se ovakva komplikacija (koja ipak pripada Haute horlogerie svetu) sa vrhunskom završnom obradom i poprilično prelepim dizajnom nađe u časovniku koji košta ispod 5k evra?
Ne znamo tačno.
Možda zato što Christopher Ward fabrika radi direktno sa kupcima zaobilazeći grosiste odnosno ovlašćene prodavce. Možda zato što im je margina zarade 5 puta manja od industrijskog standarda. Možda zato što je navedeni časovnik dobio GPHG oznaku, koja predstavlja izuzetan prestiž za male proizvođače. Možda zato što Christopher Ward proizvodi mehanizme za Maistersinger. Možda zato što su sami razvili i napravili potpuno
autohtono in-house mehanizam SH21 sa 5 dana rezervom snage kao i mehanizam sa jumping hour komplikacijom. Možda zato što je tim CW bio toliko zadovoljan simetrijom i čistoćom cifera da na svoj najelitniji časovnik nisu stavili svoj brend odnosno ime. Može se videti tek na krunici i zadnjem delu. I još mnogo toga što ćete otkriti sami proučavanjem i uživanjem, mi smo tu samo da vas uputimo u materiju.
Ja lično mislim da kombinacija svih ovih elemenata čini da, danas jedan on najlepših i najređih časovnika, može da se kupi za pola cene Submariner-a, po ceni Tudora, Orisa, ili Longines-a. Da napomenem i to da navedeni časovnik na kožnim kaiševima (na kojim je najlepši zapravo) košta 4.095,00 evra.
Ja bih ga kupio.
Uživajte.