Menu
satnaruci.jpg
Autor: Marija Đurković

Phillips: The Rebirth of Mechanical Watchmaking

Pretorijanska garda horologiumskog populusa, časovna komponenta predvodnika “Tempus fugit, qualis est animi” ideologije, istorijski prevrat rodonačelnika kartezijanske misli časovničarstva!

Kritički posmatrajući trenutno egzistirajuću istorijsku epohu, svakako da sami sebe nipodaštavamo opšte katalizatorski prihvaćenom ideologijom besmislenih kreacija, čiji ishodišni put okončava Tempus omnia revelat principom! Kako bismo na adekvatan način pojmili sveobuhvatni kvalitetski napredak čovječanstva, primarno u časovničarskoj industriji, neophodno je spoznati bit unikatne autentičnosti koja per se čini kreaciju sebi svojstvenom, exempi causae ove putanje i spoznaje suštine časovne magije predstavlja se danas, 8. novembra od strane aukcijske kuće Phillips, koja pokreće jednu od najimpozantnijih časovnih aukcija do sada, pod nazivom “The rebirth of mechanical watchmaking, 1980 – 1999“.

izvor: Phillips

Reinkarnisanje renesansnog perioda horologiumskog stvaralaštva svakako da je u apsolutnoj mjeri prouzrokovalo očekivanu pompu, upravo zbog izuzetne rijetkosti modela koji bivaju predstavljeni na ovoj aukciji, naime riječ je o sabiru jednih od istorijski najznačajnijih predstavnika kako istorije brendova, tako i cijelokupne časovničarske industrije. Iz samog naziva aukcije, zaključujemo da su na pomenutoj predstavljeni striktno časovnici sa mehaničkim mehanizmom. Broj modela koji će biti dostupni na aukcijskom nadmetanju nije kvantitetski opsežan, te iznosi 65 lotova. Predstavljamo vam najznačajnije modele.

Audemars Piguet ref. 25643

Audemars Piguet ref. 25642 (lot 43) je model čija je ideologija nastala 1982. godine, te je zvanično predstavljena 1986. godine, kada se ovim činom lansira prvi automatski ručni časovnik koji posjeduje tourbillon! Osim prve značajke sata, koja ga automatizovano svrstava u sam vrh aukcije, isti je debljine od samo 5.3 mm, što je high level watchmaking čak i za današnje standarde. Kako bi se kreirao ovaj epitet tananosti, mehanizam eo ipso ne posjeduje zadnju ploču, već stražnja strana kućišta djeluje kao zadnja ploča, a ista posjeduje vidljive dragulje. Automatski kalibar koji pokreće ovaj model je 2870, napravljen je od titanijuma (prvi put da je pomenuti materijal upotrijebljen u kreaciji torubillon-a).

izvor: Phillips

Specificum mehanizma se postigao uklanjanjem ustaljenog rotora, te inkludiranjem “sistema čekića”, isti posjeduje 32 dragulja. Dimenzije kućišta od platine iznose 28.5 mm x 38 mm. Brojčanik sa teksturom “sunčevih zraka” inspiraciju je pronašao u reljefnim rezbarijama faraona Ehnatona, kao i njegove supruge čuvene Nefertiti, tourbillon je smješten na poziciji 11, isti simboliše Sunce, dok njegovi zraci predstavljaju planete, Otvor na poziciji 6 posjeduje oblik polumjeseca, te omogućava pogled na rotor. Ova referenca kreirana je u samo 401 primjerku, od kojih su samo 22 od platine (uključujući i ova model). Za više inf. o satu pogledajte video Sat na Ruci. Cijena časovnika je procjenjena između 21 300 EUR – 42 600 EUR.

izvor: Phillips

Derek Pratt Oval

Časovnik za koji vjerovatno niste čuli, no čiji se istorijski značaj ni u kom sličaju ne može osporiti je jedinstveni vrhunac kreacije engleskog časovničara. Derek Pratt bio je britanski tvorac satova, osnivač British Watchmaking instituta, koji je svoj najveći uticaj ostvario u ručnom kreiranju malih džepnih satova sa mehanizmom konstantne sile uz funkciju torubillon-a. Ovaj časovnik nastao kao produkt Derekove opsesije hronomterijom i ovalnim časovnicima, ujedno je i predstavnik Prattovog htjenja za simetričnom estetikom i visoko jasnim indikacijama, na poziciji 6 se nalaze centralne kazaljke (sati i minuti), kao i velike podsekunde, indikator rezerve snage smješten je na lijevom dijelu brojčanika, dok je termometar na desnoj strani, kao i prikaz mjesečeve faze na poziciji 12.

izvor: Phillips

Model nastao tokom kvarcne krize, odlikovalo je sve samo ne uobičajen i očekivan dizajn uz prisustvo visokokomplikacijskih odlika. Časovnik je u potpunosti ručno napravljen. Stražnja strana kućište omogućava uvid u rad torubillon-a, no osim istog vidljiv je i zastojni otvor sa rementoarom (mehanizam konstantne sile). Najznačajnija odlika ovih mehanizama je veća preciznost u odnosu na druge, dobijena putem jednakog proteka energije kroz cijevi mehanizma. Isti je titular i hronometarskog otvora, karakterističnog za morske hronometre XVIII vijeka. Balansni točak radnju vrši gotovo bez trenja, zupci istog ne zahtjevaju podmazivanje. Brojčanik modela podijeljen je na tri dijela, urađen je u srebru.

izvor: Phillips

Dimenzije modela iznose 76 mm x 62 mm. Ovo remek djelo horologiumskog magnum opusa, odlikuje izuzetna rijetkost, te počiva osnovana pretpostavka da se isti neće u dugom nizu predstojećih decenija naći na aukcijsom podijumu, što opravdava njegovu cijenu koja je određena na 1 070 000 EUR.

izvor: Phillips

Rolex ref. 16599SAAEC

Kao krunu misteriozne tekovine, princepsa prestiža i sveobuhvatne odveć enigmatičke glamuroznosti predstavljamo jedinstvenu Rolex referencu od bijelog zlata ref. 16599SAAEC ili “Rainbow Zenith Daytona“, predočeni model pojavljuje se na tržištu prvi put!

izvor: Phillips

Masterpiece kompanije, kreiran 1994. godine sa safirima od degradiranih nijansi baget oblika, predstavljenih po prvi put, sada je dostupan za širu javnost. Ovaj časovnik plasiran je skoro 20 godina, prije zvanične objave u katalogu. Pitoreskni bezel na 18 k kućištu od bijelog zlata promjera 40 mm, koji po prvi put oponaša Rainbow tematiku začetnik je elite Rolex kompanije. Karakteristika časovnika koja ga vizuelno odvaja od sadašnjih pripadnika Daytona serije sa Rainbow bezelom je obratno postavljeni spektar boja u odnosu na ovog začetnika serije.

izvor: Phillips

Model pokreće mehanizam kalibra 4030 (Zenith mehanizam), s tim što su određene komponentne istog pretrpile izmjene, kao što je balansni most, kao i sistem za zaštitu od udara. Rezerva snage je prošrena na 52 časa, te je frekvencija smanjena sa 36 000 VpH, na 28 800 VpH, a isti je podvrgnut hronometar testiranju. Rijetkost i istorijska vađnost ovog modela, neprocjenjiva je. Ovaj utopijski ideal predstavlja jedinstvenu priliku za posezanjem svih sila ka “osvajanju” one and only časovnika. Cijena modela je procjenjena na 3 200 000 EUR. Za više informacija posjetite sajt Phillips.

Prijavi se na listu cekanja Obavestićemo vas kada proizvod stigne na lager. Molimo ostavite svoju važeću adresu e-pošte ispod.