Uživo iz Beča o prvom Masteroworks događaju organizovanom od strane najpoznatijeg i najvećeg svetskog lanca prodavnica, koji je od nedavno u vlasništvu Rolexa!
Četvrtak je, peti jun 2025. godine, pretoplo je u Beču. Leto još zvanično nije počelo, ali oseća se toplina a gužve u gradu nema. Bar ne u ovim jutarnjim časovima kada se može i kolima kroz pešačku zonu. Samo što sam sleteo na bečki aerodrom upućujem se u hotelsku sobu kako bih se pripremio za današnji događaj. Pozvan sam od strane Bucherer-a da budem njihov gost na prvom Masteroworks događaju koji organizuju u glavnom gradu Austrije u želji da se ovo lepo okupljanje nastavi kao tradicija.
Pre nego pročitate intervju zahvalio bih se Salku Tadžiću, agentu u prodaji u Buchereru i čoveku koji me je pozvao da budem njihov gost naredna tri dana. Prva osoba sa kojom me je upoznao na događaju bio je Julien Rossier, prvi čovek Bucherera zadužen za Austriju. U prijatnom razgovoru koji smo vodili u Palmhausu, saznao sam za Masteroworks i ideju oko celog projekta. Spomenuo mi je da je prošle godine u avgustu posetio, po prvi put, Geneva Watch Days i da mu se odmah dopala atmosfera koja vlada tamo. Kako kaže ljudi su neposredniji, opušteniji i manje formalni te se u takvom okruženju mnogo više sazna o brendovima i ljudima koji ih vode. Nešto tako želeo je da prenese na Beč i da u okviru Bucherera zaživi sličan format koji danas nosi naziv Masterworks. Šetajući kroz salu okruženu palmama i ptičicama koje pevaju Julien me je upoznao sa svojim kolegama i saradnicima. Posebno mi je bio drag susret i upoznavanje sa CEO brenda De Bethune, Pierre Jacques, a čiji ćete intervju imati prilike da čitate tokom vikenda.
Masterworks je zamišljen kao manifestacija koja slavi sve ono najlepše što nam dolazi od časovničarstva, a što se može pronaći u malim, ali luksuznim niš brendovima. Kada kažem malim mislim na obim proizvodnje, jer kao što sam video nivo znanja, truda i genijalnosti koji ulažu u svoje satove je daleko ispred onog nivoa na koji smo navikli i sa kojim smo svakodnevno okruženi. U to ime za ova 24h u Beču imao sa prilike da vidim, isprobam i testiram neke od najređih satova i komplikacija u svetu časovničarstva. Na mojoj ruci su bili brendovi poput: De Bethune, Armin Strom, H. Moser & Cie, IWC, Jacob&Co, Urwerk i mnogi drugi…
Moju posetu Bucherer Masterworks-u sam ipak započeo intervjuom sa gospodinom Oliviera Gantenbeina, koji prenosim u celosti, a koji će biti ispraćen slikama satova koje sam isprobao:
Da li nam možete reći nešto o sebi, kako ste ušli u svet satova i gde ste radili pre Bucherera? Koliko sam čuo od vaših kolega vaša karijera je sjajna i traje još od rada sa drugim brendovima.
Moje ime je Olivier Gantenbein i ja sam Global Associate Director Haute Horologeria u Buchereru.
Jeste, ja sam sertifikovani časovničar. Školovao sam se za ovaj zanat od 2010. do 2014. godine, nakon čega sam počeo da radim u kompaniji IWC. Nakon toga usledila je moja karijera u okviru H. Moser & Cie gde sam radio na sastavljanju mehanizama sa večnim kalendarom i drugih komplikovanih stvari. To je trajalo oko dve godine nakon čega je usledila moja jednogodišnja karijera u kompaniji Armin Strom. Nedugo zatim, tačno pre tri godine, u junu 2022. sam prešao u Bucherer gde sam zadužen za razvoj Masterworks programa.

izvor: Sat na Ruci Watch Media; Strahinja Đorić
Šta vas je dovelo do Bucherera, kako ste od karijere časovničara postali osoba koja vodi ovako važan program poput Masterworks-a?
Konekcija sa Buchererom je započeta tokom perioda u H. Moser & Cie gde smo mi kao kompanija sarađivali sa njima, oni su bili naši partneri. U tom periodu su mi se javile prve misli da bih nakon 7 godina karijere u nabavci (proizvodnji satova) mogao da promenim stranu i da započnem karijeru u retailu (prodaji satova). Usledio je poziv koji se ne odbija. Od samog starta razgovarali smo o temi razvoja programa ponude najboljih i najkvalitetnijih satova i mehanizama sa raznim komplikacijama i to je od početka rada u Buchereru bila moja misija. Ja sam neko ko voli da radi sa klijentima, volim da razgovaram sa ljudima o satovima, veoma sam strastven po tom pitanju. Prelazak u Bucherer je bio dobar potez jer sam svoje prethodno stečeno znanje kao časovničar iskoristio na dobar način pri radu sa ljudima, gde svi imamo jedan zajednički cilj koji za sada dobro ispunjavamo.
I evo nas sada u Beču, okupljeni oko jednog događaja pod nazivom Masterworks. Šta je to Masterworks, kako biste to objasnili našim čitaocima i ljubiteljima satova?
Taj naziv je zapravo bio naš marketinški potez/pokušaj da pod jedan naziv stavimo sve ono što nudimo u našem Bucherer salonu u Beču, a tiče se vrhunskih luksuznih brendova koji su mahom u grupi nezavisnih časovničarskih kuća. Jednostavno, taj naziv je za nas u kompaniji sinonim za Haute Horlogerie i sve brendove sa večnim kalendarom, turbijonom, minut repeticijom itd… Onda smo došli na ideju da Masterworks zapravo možete biti veća stvar od našeg internog marketing naziva i programa – jedan lep događaj koji će okupiti kako novinare tako i naše drage klijente. Svima možemo pružiti priliku da isprobaju retke satove sa komplikacijama tokom trajanja Masterworks događaja. Primera radi naši klijenti koji su ljubitleji komplikacije večnog kalendara bi u tom slučaju mogli na istom mestu da isprobaju 8, 9 ili 10 različitih satova i brendova sa ovom komplikacijom. Želja nam je bila da objedinimo lepo i korisno i da okupimo našu zajednicu na jednom mestu.
Kakvo je vaše mišeljenje o nišnim nezavisnim luksuznim kompanijama: da li su one budućnost u svetu satova ili su već sada ta velika stvar?
Rekao bih da uvek postoji prostora za napretkom i za većim prostorom na tržištu za ove brendove. Definitivno su postali popularni nakon kovid ere, posle 2020. godine. Moram naglasiti da je to i dalje mlada grana u svetu satova, jer na primer De Bethune postoji tek od 2002. godine dok se Armin Strom obnovio i vratio na tržište 2009. Mi u Buchereru smo oprezni, pažljivo biramo nišne nezavisne luksuzne brendove i pridodajemo našem velikom portfoliju. Mišljenja sam da jeste ovo budućnost, ali i da je sada dovoljno veliko interesovanje za ovom vrstom časovnika.
Zato baš Beč za prvi Masterworks ovog tipa?
Beč je centralna Evropa. Dovoljno je blizu ljudima iz zapadne Evrope koji putuju na istok kontinenta ili jednostavno dolaze turistički u ovaj grad, dok je za ljude iz istočne Evrope, Beč najbliža stanica ukoliko žele da istraže nišne nezavisne brendove. Ispravi me ako grešim, ali kod vas na Balkanu ne postoji radnja ovog tipa sa ponudom brendova koji su ovde prisutni? (na šta sam mu klimnuo glavom u znak odobrenja)
Cilj organizovanja ovog događaja baš u Beču je da budemo blizu svima i da Beč stavimo na mapu važnih evropskih skupova u svetu satova, pored onih već najpoznatijih koji se održavaju u Ženevi. Želimo da kada se među kolekcionarima povede razgovor na temu specifičnih brendova sa čudesnim komplikacijama da im prvo na pamet padne Beč (Bucherer) kao destinacija koja nudi sve što imaju na umu!

Koji je plan za narednu godinu ili je rano pričati o Masterworks 2026 ediciji?
Plan je da nastavimo ovim tempom i da već od naredne godine organizujemo Masterworks događaje i u drugim velikim gradovima u kojima je Bucherer prisutan, na primer Pariz. Veoma interesantno tržište za nas je u severnoamerički kontinent te radimo na tome da i toj publici donesemo događaj sličan ovom. Radujem se tome jer druženje sa ljudima, razgovor sa ljubiteljima i novinarima iz sveta satova približava nas našoj ciljnoj grupi, a Bucherer mora biti blizu svakog ljubitelja satova.
Hvala na ovom lepom razgovoru Olivier i hvala na pozivu da budem deo prvog Masterworks događaja u Beču. Velika mi je čast što sam pozvan da predstavljam Balkan i taj deo Evrope i verujem da će se ljudima koji nas prate ova ideja dopasti i da će u budućnosti posećivati Bucherer u Beču!
Hvala i tebi i vidimo se već sledeće godine!