Jednostavno, kratko i jasno: ”Dobrodošli u lep život!”
Sa brendom Bovet ste mogli da se upoznate kroz naš vlog iz Ženeve kada smo ove godine u aprilu posetili izložbeni prostor ove luksuzne kompanije u privatnoj vili. Bilo je zaista nezaboravno i drugačije od svega što sam do sada iskusio u mom poslu. Ceo video pogledajte u klipu ispod ali nakon što pročitate ovaj tekst o novom Bovetu.
Verujem da čak i onima koji su upoznati sa ovim brendom zvuči neverovatno podatak da su tek sada predstavili sat na narukvici, a kompanija postoji više od 2 veka! Da, novi Bovet Recital 12 je prvi Bovet koji dolazi na metalnoj narukvici a ne na kožnom kaišu. Ovaj podatak zapravo govori o tome koliko se Bovet koncentrisao na izradu elegantnih satova. I zaista u tome su majstori.
Bovet za svoje satove najčešće koristi zlato ili titanijum te čelik stavljaju u drugi plan i ne koriste ga često (čitaj gotovo nikad). Novi Recital 12 je veoma kompaktan, gotovo neočekivano kompaktan sa svojih 40mm. Pišem neočekivano jer su njihovi Recital modeli uglavnom prečnika bar 44mm a neretko i više od toga. Sa 40mm i sa titanijumskim kućištem i narukvicom Recital 12 je ozbiljan sportski model. Ovim odgovaraju na višedecenijske zahteve njihovih kolekcionara o potrebi za Bovetom koji mogu nositi u svakodnevnim prilikama.
Bovet koristi posebnu tehniku poliranja i tretiranja titanijuma koja satu daje sjaj kao da je proizveden od belog zlata ili čelika. Neverovatno! Narukvica je dizajnirana tako da se ne sužava od lugova ka kopči ali je zbog titanijuma veoma lagana. Takođe središnji linkovi su visokog sjaja i veoma neobičnog oblika što mi se zapravo dopada. Volim da vidim kako se Bovet poigrava sa nečim što nije njihova teritorija.
U polju izrade mehanizama ostaju neprikosnoveni. Ukoliko ste gledali naš vlog čuli ste da sam naglasio sledeće: ”svaki Bovet sat ima mehanizam sa rezervom od najmanje 5 dana a najviše 10 dana”. Recital 12 je dobio novi kalibar kućne radinosti na ručno navijanje (manual winding) koji obezbeđuje rezervu od 7 dana! Samo jedno burence za skladištenje energije skladišti 168h rezerve što je zaista impozantno. Indikator preostale rezerve se može uočiti na brojčaniku tj. tik iznad njega.
Bovet je poznat po tome da izbegava izrade klasičnih brojčanika koji pokrivaju ceo obim sata, tačnije ono što se nalazi ispod safirnog stakla njima pretežno služi da prikažu što više različitih komplikacija (ukoliko ih sat poseduje) i umeće pri izradi mehanizma i završne obrade detalja. U slučaju Recital 12 vidimo kalibar u levom delu kućišta dok se na desnoj strani nalazi manji brojčanik ljubičaste, zelene ili svetlo plave boje.
Zelena i plava su očekivane i promovišu se kao letnje boje dok je ljubičasta tu jer simbolizuje antički luksuz. Omiljena boja rimskih imperatora je bila ljubičasta. Uostalom pročitajte ”Purpur Imperije” pisca Duška Lopandića i biće vam jasno koliko je ljubičasta bila značajna u antičkom Rimu (a saznaćete i mnogo o rimskim imperatorima sa područja Balkana).
Brojčanik je urađen u gijoše teksturi koju je prvi i jedini za sada na ovaj način uradio baš Bovet. Ovaj način rada i ukrašavanja brojčanika nazvan je ”Lotusov cvet” i zaista deluje impresivno. Svestan sam da sam u ovom tekstu previše puta iskoristio neki od superlativa ali sam se lično uverio u završnu obradu detalja na ovim satovima i ne mogu nikako da izbegnem hvalospeve svaki put kada pišem neki tekst o njihovim satovima.
Cena ovog noviteta je nepoznata u trenutku pisanja ovog teksta.