Talasni tinitus melodijskog šarma, lucida intervala kreatora fiskusa časovne superiornosti, vremenska livreja, Jaeger vječnosti, beute slave, jedinstveni Master!
Masterpiece, jedinstveni svjedok prkosa ljudske prirode, nesvakidašnji prikaz apsurdnog otpora slobode, utirač okova ljudskog prokletstva, prkosnik animozitetu materije, vještak predmeta životne ideologije na putokazu ka vječnosti. Poriv čovječije, beskrajne, etimološke enigme ka stvaranju revolucionarnog produkta jedinoj predstojećoj nejenjavajućoj izvjesnosti ljudskog života, težnja ka kreiranju vrha na pijedestalu inovativnosti časovičarske tehnike, napor i neprestana kretnja ka produkovanju “Midine tečnosti”, Ikarovog voska, ili pak Arijadnine niti, spasa nad zaboravom, iznjedrio je veličanstvene primjerke beskonačnih mogućnosti ljudskog uma, iznjedrio je Master masterpiece od strane “časovničara časovničarima”!
Predstavljamo vam najnoviji Jaeger LeCoultre Masterpiece Hybris Artistica! Najnoviji pripadnik Master serije, predstavlja vrhunac cijelokupne svjetske horologiumske estetike i funkcionalne nadmoći produkovane od strane jedinstvenog brenda, koji nas ponovno podsjeća na sopstvenu dominantnost. Najnovija interpretacija čuvenog kalibra 184, predstavljenog u 2019. godini nam stiže u neočekivano kultnom izdanju. Izuzetnost ovog mehanizma, ogledana je inter alia i u objedinjenju namanjeg bi-aksijalnog Gyrotourbillon-a sa vječnim kalendarom, minutnog repetitora koji emituje zvuk Vestiminsterskog zvona, kao i “preskačućeg” datuma, sve pomenute funkcije nalaze se unutar 18k roze zlatnog kućišta, promjera 43 mm x 14.1 mm.
Hybris kolekcija brenda, predstavljena je kao savršeno objedinjenje vrhunskih časovničarskih vještina unutar jedinstvenog modela, koji će predstavljati krunu izrade brenda. Hybris Artistica sinonim je za vrhunske mehaničke produkte sa posve kompleksim detaljima rafinirane estetike. Pomenuti kalibar 184, apsorbovao je tri najveće komplikacije koje su u horologiumskoj istoriji ikada kreirane, a svaka od njih je dostigla sopstveni vrhunac uz Jaeger LeCoultre: zvuk, preciznost i astronomska komplikacija. Kako bi došlo do konačnog sastavljanja 1052 komponente koje čine kalibar 184, potrebno je 5 mjeseci. Osim pomenutog, poznato nam je da brend unutar svojih redova posjeduje vrhunce majstorstva emajliranja Grand Feu ateljea.
Govoreći o časovničarskoj umješnosti neophodnoj kako bi došlo do kreiranja kalibra, moramo istaći činjenicu da je vrlo malo vrhunskih “zanatlija” koji bi uspjeli sprovesti ovaj zadatak u njegov stadijum realizacije. Brojčanik modela, intrigantno rafiniranog vizualiteta predstavlja “harmoniju u kontrastu” po riječima predstavnika brenda, ova sintagma otjelotvorena je u konturama kućišta gdje su zaobljene krivine istog, u potpunom kontrastu sa geometrijski oštrim linijama, te su blago grube teksturisane površine u suprotnosti sa visokosjajnim dijelovima. Na ciferu primjećujemo crne površine sačinjene od Grand Feu emajla geometrijske inspiracije, smještene na bočnim stranama podbrojčanika.
Pomenuti podbrojčanik prikazuje vrijeme i vječni kalendar, njegov centralni dio smoke crne nijanse sa poluprozirnim safirom (koji omogućava uvid u diskove kalendara), očaravajuće djeluje, čemu dodatno doprinosi Gyrotourbillon čija “krila” su zapravo repetitorski čekići, ispod njih nalaze se “gongovi” koji odaju zvuk časovnika. Posebnu pažnju privlači minutni repetitor, klasično riješenje “dugmeta” zamjenjeno je potiskivačem koji se lagano uvlači, a kreiran je u ravni sa samim kućištem, kako bi došlo do očuvanja idealnih kontura elegancije, kojim odiše isto. Govoreći o visokokomplikovanoj izradi brojčanika, dovoljno je spomenuti karaktericazioni fakt da su 94 komponente Gyrotourbillon-a teške samo 0.4 g.
U težnji ostvarivanja preciznosti, kreiran je mehanizam konstantne sile od 1 minuta, kako bi se osigurao konstantan protok energije do gyrotourbillon-a, ujedno ovaj mehanizam značajno koristi i repetitoru minuta koji če uvijek biti apsolutno precizan, te će se Vestminstersko zvono oglasiti u savršeno tačnom trenu. Rijetkost izrade pomenutog zvona produkovana je potrebom da se umjesto ustaljena 2 čekića koriste 4, kod kalibra 184 oni su smješteni u parove, te svoje radnje vrše iz istovjetnih uglova. Pomenuti kalibar, titular je 7 izuma za koje je brend podnio zahtjev za patent zaštitu. Kako bi se doprinijelo epitetu časovničarske slave, moramo pomenuti i vječni kalendar koji krasi ovaj model.
Astronomska komplikacija u obzir uzima razlike između ciklusa nebeskih tijela i jedinica ustaljenog mjerenja vremena, kalendar zahtjeva ručno podešavanje samo u stogodišnjim godinama, koje pritom nisu prestupne (prva potreba je izražena 2100. godine). Tri mala otvora na brojčaniku prikazuju godinu, mjesec i dan, dok je datum prikazan na brojčaničkom prstenu. Stražnja strana kućišta pruža uvid u rad ovog tehničkog vrhunca čija posvećenost detaljima je ogledana u mikropjeskarenju mostova mehanizma na ručno navijanje. Isti posjeduje frekvenciju od 4 Hz, te rezervu do 50 časova.
Sat dolazi na aligatorovom kožnom kaišu tamno smeđe boje, limitiran je na 5 primjeraka, a očekuje se izdanje i u bijelom zlatu. Isti će biti predstavljen na Precision Pioneer izložbi u Pekingu. Cijena modela nije poznata.
Jaeger LeCoultre Master Hybris Artistica Calibre 945
Osim prethodno predstavljenog modela kalibra 184, Jaeger LeCoultre nam je plasirao još jedan novitet sa posve veličanstvenim vizualitetom kalibra 945, sa vrhuncem brojčaničke estetike ikada kreirane od strane brenda kao i kućištem urađenim u roze zlatu, sve u tonu “mitske moći Zmaja”. Kalibar 945 prvobitno je napravljen 2010. godine, kao produkt objedinjenja nebeskog svoda, zodijak kalendara i cosmotourbilllon-a, da bi sada njegova unapređena verzija posjedovala i inovaciju u vidu minutnog repetitora. Brojčanik časovnika, koji privlači najviše pažnje, kreiran je u više nivoa, čime se dodatno ističe estetika nebeskih tijela unutar istog.
Cifer ukrašen ručno graviranim elementima predstavlja bazu za izvajane zlatne zmajeve, čije tijelo prati cosmotourbillonn, te okružuje brojčanik. Prikaz nebeske mape ostvaren je na mat crnom brojčaniku sa tanušnim naznakama zvijezda, dok tri koncentrična kruga nose indekse solarnog vremena. Veličanstveni cosmotourbillon ostvaruje putanju kompletnog kruga brojčanika u jednom zvijezdanom danu koji traji 23 časa, 56 minuta i 4.1 s. Kalibar 945 na ručno navijanje posjeduje frekvenciju od 28 800 VpH, odnosno 4 Hz, te rezervu do 40 časova. Pomenuti je sačinjen od 570 komponenti, a titular je i 52 dragulja.
Ovaj visokokomplikovani model iziskuje preko 50 časova kreiranja samo “zvijezdanog neba” brojčanika, gravirane konture 18k roze zlatnog kućišta promjera 45 mm x 16.05 mm, savršeno naliježu na aligatorov kožni kaiš. Predstavljeni novitet limitiran je na 5 primjeraka. Cijena časovnika nije poznata.