Preciznost i dugotrajni rad ili kazaljka koja klizi bez vidnog zastajkivanja, dilema koja vječito muči ljubitelje satova.
Mehanički satovi imaju “dušu,” kako bi neki rekli, a i vizuelni dojam kazaljke koja “klizi” stvarno ima neku draž. Ipak sa druge strane, kvarcni mehanizam omogućuje veliku preciznost bez potrebe za čestim podešavanjima ili redovnog navijanja. Obe vrste imaju svoje prednosti i funkcionalnost zbog koje se ljubitelji odlučuju za jedan ili drugi tip satova. Ali nije sve tako crno ili bijelo, a dokaz za to su mehanizmi koji kombinuju obje funkcionalnosti, tačnije, postoje kvarcni mehanizmi kod kojih se kazaljka za sekunde pomjera više puta u jednoj sekundi čime se stvara dojam “kazaljke koja klizi.” Ovdje ne govorimo o Seikovom Spring Drive koji je priča za sebe, već o klasičnom kvarcnom mehanizmu kod kojeg se kazaljka za sekunde kreće brže od jednog otkucaja u sekundi.
U ovom tekstu ćemo vam predstaviti četiri modela kvarcnih mehanizama sa ovom funkcijom i neke od satova koje ovaj tip mehanizama pokreće.
Bulova Precisionist
Bulovin HPQ high-precision kvarcni mehanizam je vjerovatno najpoznatiji na ovoj listi i ujedno je zaštitni znak ovog brenda. Tipičan kvarcni mehanizam koristi kristal koji vibrira na 32.768 ciklusa u sekundi, dok Bulova brendirani “Precisionist” mehanizam koristi “ultra-visokofrekventni” kvarcni kristal koji vibrira osam puta brže od tradicionalnog kristala: 262.144 ciklusa u sekundi, odnosno 262 kHz. Zahvaljujući visokofrekventnom kristalu, sekundara na satovima sa ovim mehanizmom klizi po brojčaniku, zahvaljujući brzini oscilovanja koja omogućava sekundari da ima čak 16 otkucaja u sekundi. Drugi benefit ovog mehanizma je preciznost koja je ocijenjena na +/-10 sekundi godišnje, u poređenju sa uobičajenih +/- 15 sekundi mjesečno kod tradicionalnih kvarcnih mehanizama od 32 kHz.
Bulova “Precisionist” mehanizam se nudi u verziji hronografa koji se nalazi u Lunar Pilot modelima, ali i u standardnoj izvedbi sa tri kazaljke, kao kod npr. Bulova Jet Star modela.
Seiko SII VH31 – mehakvarc
VH31 je kvarcni mehanizam iz Seiko Instruments-a sa četiri otkucaja u sekundi. U pitanju je mehanizam sa standardnim prikazom vremena sa tri kazaljke bez dodatnih funkcija (nema datuma), sa dva rubina i preciznosti +/- 15 sekundi mjesečno. Seiko VH31 kvarcni kalibar dolazi sa sekundnom kazaljkom koja se glatko kreće po brojčaniku bez primjetnog “tik-takanja” pri četiri otkucaja u jednoj sekundi. Ovakav način kretanja sekundare je nešto što se obično vidi kod skupljih mehaničkih automatskih satova, a kod VH31 postignuto je zahvaljujući posebnom Seikovom rešenju.
Seikovi SII kalibri su jedni od najčešće korištenih mehanizama od strane trećih brendova koji nemaju razvijene svoje mehanizme, a sat koji bih izdvojio sa VH31 kalibrom je Yema Navygraf Marine Nationale.
Casio Module 5566
Casio takođe ima kalibar kod kojeg se kazaljka za sekunde kreće više puta u jednoj sekundi. Casio Module 5566 je po načinu rada dosta sličan prethodno pomenutom Seiko VH31, ali i VH61 kalibru. Kazaljka za sekunde se kreće četiri puta u jednoj sekundi, a osim prikaza vremena, ovaj mehanizam ima i tri podbrojčanika za prikaz dana, datuma i 24-časovnog indikatora. Najpoznatiji Casio model sa Modulom 5566 je Casio MTP SW320D. Dostupnost Casio modela sa Module 5566 kalibrom provjerite u radnjama ili na sajtu S&L Jokić.
Junghans J101
Ovaj njemački proizvođač je razvio mehanizam sličnih karakteristika kao Seiko Astron. Sat koristi radio signale za automatsko podešavanje vremena, omogućavajući tačnost bez obzira na vašu lokaciju. J101 mehanizam obećava da će minutna kazaljka napredovati glatko i precizno, dok se sekundna kazaljka pomjera dva puta u sekundi. Ova karakteristika ga razlikuje kako od mehaničkih, tako i od drugih kvarcnih satova. Iako za ovo ne možemo reći da ”klizi” ipak se i kod J101 sekundara kreće dva puta brže od standardnog kvarcnog kalibra.
J101 ima preciznost od 8 sekundi godišnje i Junghans je veoma ponosan na ovaj kalibar koji ima 146 različitih dijelova. Junghans J101 se koristi u modelima Meister MEGA i obično je vidljiv kroz prozirni poklopac kućišta.
Satovi sa kvarcnim mehanizmom i klizećom kazaljkom predstavljaju savršen spoj preciznosti i vizuelnog užitka koji obično pružaju mehanički satovi. Bez obzira na to da li ste ljubitelj klasičnog dizajna ili savremenih inovacija, ovi satovi pružaju jedinstvenu kombinaciju stilskih i tehničkih karakteristika koje će zadovoljiti i najzahtjevnije ukuse.