Moć na ruci a prečnik ”samo” 41mm. Novi Formex uliva poverenje, sigurnost i pokazuje izdržljivost kao nijedan pre njega!
Izgled ume da vara. U slučaju novog Formexa ovo je kompliment. Mene je izgled ovog sata prevario jer sam na osnovu press fotografija pomislio da se radi o 45mm ili većem satu predebelog kućišta kad ono…. Iznenadio sam se, a verujem da ćete i vi.
Kompanija Formex (mikrobrend), o kojoj smo pisali u prošlosti, izašla je na tržište sa novim sportskim satom u čeličnom kućištu. Oni novitet opisuju kao savremeni pilotski sat. Po njihovom razmišljanju baš ovako treba da izgleda pilotski sat u 21. veku. Na pomen pilota i sata u istoj rečecini ljudi će pomisliti ili na Breitling Navitimer ili na IWC Big Pilot ili na na neki Flieger (npr. Stowa). No Formex Stratos True Pilot se izdvaja.
Kućište mereno od pozicije 10 do pozicije 4 pokazuje svega 41mm prečnik. Uz to razdaljina među lugovima uopšte nije velika za ovaj sat i iznosi 47mm dok je mene najviše iznenadila debljina kućišta koja iznosi 11.8mm. Zaista nisam očekivao da sat sa GMT funkcijom bude manji od 13mm. Primera radi Navitimer 43mm ima debljinu od 13.6mm dok Big Pilot Chronograph prečnika 41mm pokazuje debljinu od čak 14.5mm. Formex je skladno čudovište od sata!
Nakon spoznaje da bi ovaj sat mogao da bude dobar i na mom zglobu (obima 19cm) upustio sam se dublje u razumevanje GMT funkcije. Za razliku od standardnih satova sa drugom vremenskom zonom kod kojih se ta funkcija operiše uz pomoć krunice na Formex Stratos True Pilot UTC modelu to se radi uz pomoć pušera. Oni se nalaze iznad i ispod krunice u rasporedu u kojem uglavnom stoje kod hrongorafa. Gornji pušer služi da aktivira i pomeri časovnu kazaljku za lokalno vreme unapred, dok je donji vraća unazad. Na ovaj način možete sa lakoćom da promenite lokalno vreme u toku putovanja iz jedne u drugu vremensku zonu. Jednostavan klik i već ste u korak sa vremenoma a da niste skidali sat sa ruke niti ste morali da odšrafljujete krunicu.
Formex je na ETA2892 kalibar, koji pokreće ovaj sat, dodao modul koji operiše drugom vremenskom zonom. Taj modul je izradila kompanija Dubois-Depraz. Oni se sve češće spominju u svetu satova iako postoje dugo i specijalizovani su za izradu mehaničkih modula za mehaničke kalibre. Sa odstupanjem od +/- 7 sekundi na dan i sa rezervom od 42h ovaj kalibar vas neće izneveriti.
Estetika samog sata je u skladu sa dizajnerskim jezikom koji ima Formex. Prepoznaćete da se radi o njihovom satu. Bezel je podeljen na 24h zone dok je ispred jednocifrenih oznake na bezelu (2-4-6-8) dodata nula kako bi se popunio prostor koji su ograničili uspravnim linijima na aluminijumskom insertu. Boja bezela prati boju brojčanika a ukupno ih ima 3: sivi, zeleni i plavi.
Možda će neke zbuniti podbrojačnik na poziciji 6 koji služi za prikaz datuma. Nije mala sekundara kako na prvu može da deluje ili dual-time indikator, jer za to služi centralno postavljenja GMT kazaljka sa vrhom boji. Datum ima brzopotezno podešavanje što u mnogome olakšava korišćenje i setovanje ovog sata. Na brojčaniku ćete pronaći još dve dodatne funkcije od kojih se jedna nalazi u kružiću. Na slici ispod je narandžaste boje a označava doba dana – indikator noći i dana.
Cena Formex Stratos UTC True Pilot 41 iznosi 467.000 dinara – 3.990 evra. U tu cenu je uračanta i dostava širom sveta ali nisu uračunate dostavne takse i porezi koji važe u zemlji u kojoj živite. Za više informacija i poručivanje posetite njihov sajt.