Neočekivano dobar Panerai.
Panerai je brend koji polako gubi publiku. Panerai je brend sa fabrikovanom istorijom kojeg su se mnogi odrekli (ne, ne mislim na Silvestera Stalonea). Mnogo loših poteza u proteklim decenijama vodili su ka gubljenju ugleda i kredibiliteta koji je građen preko jednog veka, ali ovo je i dalje ozbiljna kompanija. O svemu što sam spomenuo pisaće Jovan u budućnosti, pošto je on osoba koja zna mnogo o Paneraiu i njegovoj istoriji.
Ja ću vam danas pisati o novitetu koji mi je promakao na Watches&Wondersu 2023, a koji mi se zaista dopada. Panerai je najpoznatiji po modelu Radiomir. Slobodno mogu da upotrebim reč kultni model, ne samo za brend Panerai već za čitavu horologiju. Na sajmu u Ženevi predstavili su novi Radiomir sa California brojčanikom.

Rolex je brend koji je prvi patentirao California tip brojčanika 1941. godine, ali je 30ih godina sarađivao sa Panerai-em u nizu projekata u kojem je italijanski brend koristio pomenuti cifer, te ga mogu koristiti i danas. Njega odlikuju specifični indeksi na ciferu: u gornjem delu su rimski brojevi, dok su u donjem delu arapski indeksi. Na pozicijama 3, 6, 9 i 12 nalaze se obični indeksi (trougao na 12). Indeksi su luminescentni.

Novi Radiomir PAM01349 je ujedno i prvi Radiomir sa California ciferom i to u kućištu od 45mm, jer je prethodno kućište bilo prečnika čak 47mm. Panerai se vezuje za velike satove i to je jedan od razloga zašto su toliko popularni na našim prostorima. Od početka 2000-ih pa do pre 3-4 godine na prostoru Balkana je vladalo ono ”sat mora biti što veći i upadljiviji”. Oni koji su dolazili do malo više novca na raspolaganju su imali ili Breitling ili Panerai. Zato je ovaj brend i dalje kod nas popularan.
Ovaj novitet napravljen je u nekom novom materijalu koji se naziva eČelik (eSteel). Čitajući razne portale i recenziju koju je izdao Panerai zaključio sam sledeće: radi se o materijalu koji je u osnovi čelik na koji se nanosi prvo PVD crni sloj. Nakon toga u kratkom procesu taj isti sloj se četka da bi se skinuo ali ne u celosti. Kao što možete da vidite na fotografijama koje su preuzete od Panerai-a novo kućište izgleda kao da je staro bar 50 godina.

Panerai je želeo da napravi novitet koji je u potpunosti vintage inspirisan. Svaki detalj na ovom satu govori u prilog tome, a naročito kombinacija ”prljavog” kućišta, California cifera i odličnog braon kožnog kaiša. Brojčanik na ovom novitetu je sjajan! Dopada mi se nijansa zelene boje koja je upotrebljena i efekat potamnjena na obodu. Izdvojio bih mehanizam na ručno navijanje pod oznakom P.5000 koji ima rezervu od neverovatnih 8 dana!

Zamerka sa moje strane je veličina. Zaista, 45mm je ogromno pa čak i za sat koji nema lugove. Da, ovaj model gotovo da nema lugove. Sat se zbog toga nosi dobro na ruci, ali sama dimenzija je zaista ogromna. Ipak ako pričamo o kompletnom izgledu meni se ovaj sat dopada. Braon i zelena su uvek odlična kombinacija! Volim vintage izgled i ovo mi stvarno deluje kao onaj pravi Panerai. Krunica je odlična, velika, kao na pilotskim satovima i zaista odgovara formi kućišta. Zaista jedan lep paket!
Cena ovog modela je 12.300$ i neće biti limitiran već odmah ulazi u serijsku proizvodnju. Smatram da je ovo lepa prilika da se ljubitelji Panerai-a ponovo sa novim ljubimcem kompanije koju vole.