Menu
satnaruci.jpg
Autor: Strahinja Đorić

Patek Philippe Ellipse ”Dupla Plava”

Besprekorna elegancija u dva tona plave – referenca 3862/1

Patek Philippe je kroz decenije postao simbol vrhunskog časovničarstva. Nažalost mnogi ovu kompaniju vezuju za samo dva sata: Nauitlus i Aquanaut. To je posledica savremenog pogleda na svet u kojem kapitalističko društvo u prvi plan gura produkte od kojih može najviše da se profitira na taj način zaboravljajući na ikone koje su utabale put mnogo pre su se ova dva pomenuta modela pojavila.

izvor: Internet

Kolekcija Patekovih Ellipse-a je taj model, koji se poslednjih 365 dana vratio na velika vrata. Danas vam pišem tekst o jednom veoma specifičnom i retkom modelu iz Ellipse serije pod šifrom Double Blue 3862/1. Naziv ”double blue” nadenuo mu je kolekcionar i diler vintage satova Adam Menta koji stoji iza prodavnice Menta watches (Majami, SAD). 

Njegova Elipsa, dostupna po ceni od 12.850$ predstavlja vrhunac sofisticiranosti, kombinujući prepoznatljivi ovalni dizajn sa luksuznim nijansama plave boje na integrisanoj zlatnoj narukvici. Ovaj sat nije samo alat za merenje vremena – on je umetničko delo, komad nakita koji muškarac mora da poseduje u nekom trenutku svog života.

Različite generacije Zlatne Elipse od 1968. godine do 2018. godine; izvor: Internet

Mislim da u tome zapravo leži najveći problem za sve potcenjene vintage Patek Philippe reference – što je teško da sebe zamislite u ovom dobu u kom ste (obraćam se mlađim ljudima u 20-im i 30-im godinama) kako nosite zlatnu Ellipsu sa integrisanom narukvicom. Ali nemojte da vas taj oseća zavara – ovaj sat itekako mogu izneti mlađi ljudi!

Patek Philippe je 1968. godine svetu predstavio Zlatnu Elipsu u referenci 3548 sa mehanizmom na ručno navijanje. To je prava Elipsa. Idući u korak sa vremenom oni su razvijali i prilagođavali Elipsu tržištu te danas možete pronaći modele sa automatskim kalibrom kao i sa kvarcnim mehanizmom koji su pristupačniji i uglavnom dolaze na kožnom kaišu. Oni tehnički napredniji sa mehaničkim kalibrima su dolazili na integrisanoj zlatnoj narukvici ali danas se ređe pronalaze. Zašto?

izvor: Internet

Razlog je bizaran. Elipsa nije bila popularan sat naročito ne početkom dvehiljaditih. U to vreme bilo je nemoguće nekome prodati ovaj sat, ne zato što je loš već jer se nikome nije dopadao. Onima koji su bili u posedu ovog sata nije preostajalo ništa drugo nego da istope zlato ovog sata, a same narukvice su težile od 25 do 35 grama. Neretko su topili i čitave satove, a mehanizme bacali ili prodavali po maloj ceni. Tako teška sudbina zadesila je mnoge satove ovog i sličnog dizajna bez obzira kom brendu on pripadao.

Primer Elipse na kožnom kaišu: izvor slike: AMSTERDAM VINTAGE WATCHES

Ukoliko posedujete zlatan sat sa zlatnom integrisanom narukvicom mi smo prava adresa za vas. Nemojte ih topiti, mi ćemo im pružiti drugu šansu. Pišite nam na marketing@satnaruci.com.
Vratimo se duplo plavoj Ellipsi.

Na prvi pogled, Patek Philippe Ellipse Double Blue 3862/1 iz 70-ih godina fascinira svojim unikatnim oblikom. Kućište od žutog zlata odlikuje se karakterističnim eliptičnim dizajnom prečnika 33-34 mm. Njegov prečnik je savršeno izbalansiran kako bi legao na zglob sa udobnošću. Prečnik je manji od onoga sa čime se danas susrećemo, ali je elipsasto kućište takvo da mu ne stoje veći prečnici.

Zlatna Elipsa na ruci izgleda skladno bez obzira na prečnik od 34 mm; izvor: Internet

Brojčanik je prava zvezda ovog modela – duboka, bogata nijansa plave kombinovana sa prefinjenim detaljima u zlatnim tonovima donosi osećaj harmonije i suptilne luksuznosti. Referenca 3862/1 je veoma retka, tačnije ja se do sada nisam susretao sa ovom konfiguracijom. Spoljašnji prsten brojčanika je obojen svetlijim tonom plave dok je veći deo, onaj unutrašnji dominantniji što zbog obima što zbog tamnije nijanse.

Elipsa je sjajan vintage komad inspirisan minimalizmom na kome ćete pronaći ponekad samo časovne indekse i markere, a nekada ništa. Predstavljena Ellipsa ref. 3862/1 je time-only sat sa dve zlatne mač kazaljke. Neizbežan detalj je SIGMA oznaka na poziciji 6 a ispred i iza oznake SWISS. Ovaj detalj koristio se nakon 1973. godine u svetu švajcarskih satova kako bi označio da su kazaljke i/ili indeksi na ciferu rađeni u zlatu (bilo ono žuto, belo ili roze). I to je to – cifer ne može biti jednostavniji a ni lepši.

Brojčanik na Mentinoj Ellipsi ref. 3862/1 je MK2. To znači da je iz perioda druge generacije brojčanika koji poseduje izmenjen font, oznaku GENEVE bez apostrofa iznad drugog E i SIGMA SWISS SIGMA sa tačkicama među razmacima. Cifere za Patek u ovom periodu izrađivao Singer. Slika ispod je sjajna ilustracija razlike između 4 generacije Singer cifera na vintage Elipsama.

izvor: 41watch

Sat dolazi sa originalnom narukvicom od žutog zlata, čija finoća izrade dodatno naglašava prestiž ovog modela. Kombinacija brušenih površina osigurava da sat ne reflektuje svetlost i ne pravi značajan odsjaj koji se očekuje od zlata. Pleteni stil je najpopularniji. Ali svaka lepota ima svoju manu.

General gledano, osim mehanizma koji zajhteva redovno servisiranje Patekova Ellipsa nema značajnijih ”problema” osim narukvice. Zašto je ona mana? Zlatne pletene narukvice koje su integrisane na kućište se završavaju pletenjem koje se integriše u kopču bez krajnjih linkova koji mogu da se skinu. To znači da se narukvica prilagođava onome ko je kupuje tako što se zlato seče/odstranjuje (slično kao u slučaju gumenih kaiševa na modernim Aquanautima).

To dalje implicira da ukoliko vam se zlatna Elipsa dopada i želite model sa integrisanom zlatnom narukvicom morate pronaći sat čiji je prethodni vlasnik imao zglob sličan vašem ili veći od vašeg jer u suprotnom nećete moći da stavite sat na ruku. Zato danas ljudi najviše posežu za Elipsama na kožnim kaiševima (a i zbog cene, razume se).

Završetak na integrisanim zlatnim narukvicama iz perioda 70-ih i 80-ih godina nije prilagođen za lako podešavanje različitim zglobovima. Na slici iznad možete videti na kopči dve paralelne kose prečke koje služe da se levi kraj narukvice prikači bliže ili dalje u odnosu na veličinu zgloba. To je bio jedini vid prilagođavanju obimu zgloba ali sama narukvica je pune dužine (ukoliko nije prethodno sečena/razmontirana); izvor slike: timeless luxury

Kao što se očekuje od Patek Philippe-a, model Ellipse Double Blue 3862/1 pokreće mehanički mehanizam visokih performansi. Ovaj sat je opremljen pouzdanim automatskim mehanizmom kalibrom 240 sa 22k zlatnim mikrorotorom, koji obezbeđuje preciznost i dugovečnost. Rezerva je oko dva dana. Dimenzija mehanizma je 27.5 mm u prečniku i svega 2.5 mm u visini što je omogućilo Pateku da proizvodi Elipsu kao veoma tanak sat. Ovaj mehanizam je takođe Pateku omogućio da razvija sve moguće komplikacije i super komplikacije na bazi 240-ice..

Izgled Patekovog automatskog kalibra 240; izvor: timeless luxury

Ellipse Double Blue 3862/1 nije samo prelep sat – on je i deo nasleđa Patek Philippe-a. Ovi modeli, pogotovo kada su u izuzetno očuvanom stanju, postižu visoke cene na tržištu kolekcionarskih satova, a uglavnom gravitiraju od 10 do 20 hiljada evra. Kao što napisah negde iznad kvarcni modeli na kožnom kaišu su pristupačniji i mogu se pronaći za ispod 10.000 evra, što smatram neverovatno dobrom kupovinom.

Ljudi, zlatan vintage Patek Philippe u cenovnom rangu čeličnih Rolexa? Mislim da sam vam sve rekao.

Kod zlatnih satova pažnju treba obraditi na dve stvari: hallmarks, tj. obeležja i na nivo poliranosti kućišta. Svako kućište u svetu satova kada je bilo novo bilo je oštro bez mekanih ivica. Sve ”mekoće” prouzorkovane su kasnijim nestručnim poliranjem i direktno utiču na cenu sata. Obaraju je. Da biste utvrdili nivo poliranosti potrebno je iskustvo i potrebno je da dobro poznajete model koji posmatrate.

Oznake koje se nazivaju holmarci (hallmarks) su žigovi koji moraju da prate svaki sat u zlatu i platini. Oni se nalaze na kućištu za kućište i na kopči za narukvicu. Moraju da budu tu. Ukoliko nisu imate svo pravo da posumnjate u originalnost sata i verodostojnost zlata. Holmarci su razni i nije ih lako opisati i definisati u jednom pasusu jednog teksta ali verujem da će vam slika ispod pomoći u tome.

Različiti holmarci za zlatne satove koji se utiskuju na unutrašnjost poklopca; izvor: Internet

Holmarci mogu biti sjajan saveznik u utvrđivanju nivoa ispoliranosti vintage sata. Dubina holmarka kada su bili sveže utisnuti na kućište iznosila je oko 0.3 mm. Svako istanjenje ili poravnjanje nivoa kućišta sa dubinom holmarka ukazuje na poliranje. Što je holmark manje vidljiv to se povećava broj potencijalnih nestručnih poliranja sata.

Primer holmarka utisnutih na kućište prve serije Patek Philippe ref. 3940J; izvor: Internet

Sve u svemu kupovina zlatnog Patek Philippe nije laka. Morate poznavati mnoge detalje. Zato su tekstovi poput ovog i onih iz serijala Od Luga Do Luga veoma važni. Korak po korak zajedno otrkivamo svet vintage satova koji je bogatiji od bilo koje sfere u svetu savremenih satova.

Za više detalja o Ellipse ref. 3862/1 Double Blue posetite Menta Watches.

Prijavi se na listu cekanja Obavestićemo vas kada proizvod stigne na lager. Molimo ostavite svoju važeću adresu e-pošte ispod.