Zlatni vintage Nautilus – sportski luksuz primeran i za savremenog kolekcionara.
Godina je 1982. Odlazite u jednu od malobrojnijih Patekovih radnji u svetu sa budžetom od par hiljada evra želeći da kupite sportski sat u zlatu. Na polici je Nautilus referentne oznake 3700 druge generacije. U vašem je budžetu ovaj sat plavog teksturnog cifera. Stavljate ga na ruku. Dopada vam se. Zaposleni otvaraju šampanjac da sa vama proslave vašu novu kupovinu dok sređuju papirologiju i pripremaju pakovanje. Izlazite iz salona zadovoljni sa osmehom na licu. Patek Philippe Nautilus ref. 3700/11J je vaš.
Ovako bi izgledao idealan scenario kupovine sata koji vam se dopada da ste bili dovoljno imućni te 1982. godine i da vam se Nautilus 3700 dopadao. Moja pretpostavka da bi vam se ovako nešto dopalo je zasnovana na subjektivizmu u ovom slučaju… a i malo pretpostavljam – kome se, zaboga, ne bi svideo zlatni (sada vintage a tada savremeni) Nautilus prečnika 40mm?

Patek Philippe je predstavio Nautilus 1976. godine uz pomoć dizajnera Geralta Gente, koji je za Audemars Piguet nacrtao Royal Oak 1972. godine. Ovu priču znate. Takođe znate da je Royal Oak svojim pojavljivanjem otvorio novi portal u svetu satova za ljubitelje sportskih luksuznih časovnika (pre svega u čeliku). Iako je želja najvećih svetskih brendova bila da ponude skupocene sportske čelične satove to u prvim godinama nije bilo sjajno prihvaćeno od strane ljubitelja. Iz tog razloga su svi oni (čitaj brendovi) morali da se vrate na proizvodnju ovih novih modela u zlatu.
Tako dolazimo do Nautilusa 3700 u žutom zlatu čija je kodna oznaka za ovaj metal slovo J. Puna referenca ovog časovnika je 3700/11J i on je predstavnik druge generacije zlatnog Nautilusa. Prva generacija je imala jednu jedinicu manje u oznaci pokraj slova J (3700/1J). Osnovna razlika između prve i druge generacije ogleda se u novom proizvođaču kućišta i unapređenju narukvice, koja kod novije reference poseduje duže lugove i ima primetnije suženje narukvice ka kopči.

Patek je, procenjuje se, proizveo oko 500 primeraka 3700/11J Jumbo reference što je oko 2 puta više od modela prve generacije u žutom zlatu. Oznaka Jumbo stoji za satove koji su svojom veličinom odskakali od uobičajenih normi tog perioda.

Prečnik meren na kućištu od pozicije 10 do pozicije 4 ukazuje na to da je sat bio veliki te 1982. godine jer dimenzija od 40mm nije bila uobičajena. Ovaj sat najavio je eru velikih satova koja će osvojiti svet tek 20 godina kasnije. Iako sada spada u grupu vintage luksuznih satova gde mahom vladaju manji prečnici ref. 3700/11J se i u 2025. godini nosi kao savremeni sat a zahvaljujući i debljini ovog kućišta. Debljina zapravo nije dobra reč, jer je predstavljeno kućište veoma tanko. Tanko je poput linkova narukvice.

Ovako nisko kućište omogućio je tanak automatski mehanizam kalibar 28-255C, koji radi na nižoj frekvenciji od 19.800 vibracija po času sa rezervom od 38h. Ojačan sa 40 dragulja ovaj mehanizam predstavlja unapređenje Jaegerovog kalibra 920, koji ova kompanija nikada nije koristila za svoje potrebe. Kalibar 920 bio je isporučivan Patek Philippe-u, Vacheron Constantin-u i Audemars Piguet-u. Otuda je Jeager LeCoultre zaslužio nadimak ”the watchmaker of watchmakers”.

Nautilus 3700/11J, koji je na prodaju kod mojih prijatelja iz Amesterdam Vintage Watches-a, dolazi sa predivnim plavim (crnim?) brojčanikom prepoznatljive horizontalne teksture na kome su kazaljke i indeksi napravljeni od žutog zlata. Da je korišćen najprefinjeniji materijal za izradu pomenutih detalja svedoči oznaka SIGMA koja se nalazi na poziciji šest isped i iza ispisa SWISS. U upotrebi je od 1973. godine.
Zanimljivost u vezi vintage Nautilusa: na ekstraktu iz arhive brojčanik je opisan kao mat crni dok je u realnosti to malo drugačije. Patek Philippe uvek na ekstraktu navodi ovu boju iako je cifer na dnevnoj svetlosti sve samo ne crn. Njegova nijansa vuče na antracit ili plavu a retko kada i na zelenu.

Nakon posmatranja ovog časovnika iz perspektive savremenog čoveka i sagledavanja svih njegovih prednosti i mana vratimo se našom vremenskom mašinom u 18. oktobar 1982. godine kada je ovaj sat dobio svog prvog vlasnika. Stajao je u izlogu u kutiji i čekao da bude kupljen. Tačan podatak o ceni ne znam, ali pretpostavlja se da je ona bila dva puta veća od cene čeličnih modela koji su se prodavali za 3.100$ u tom istom periodu. To je bilo zaista mnogo novca 1982. godine za jedan ručni sat. Morali ste da budete ozbiljan ljubitelj i poznavalac satova da biste potrošili par hiljada dolara na ručni časovnik.

Govorimo o vremenu kada nije postojalo tržište satova za preprodaju i mala je verovatnoća da bi bilo ko mogao da preproda 3700/11J Jumbo tih 80-ih godina po većoj ceni od one u radnji. Prvo, sat je bio dostupan. Drugo, tržite nije bilo toliko jako. Treće, Internet nije postojao. To me navodi na zaključak da je osoba koja je kupila ovaj časovnik volela i cenila Patekovo umeće. Ovaj sat kupljen je zbog statusa u društvu. U tom pogledu ništa se značajnije nije promenilo jer i danas, 43. godine kasnije, Nautilus 3700/11J Jumbo jeste statusni komad. Možda većeg značaja nego pre 4 decenije.
Za više detalja posetite amsterdamvintagewatches.com